RELACJA Z PRZYJĘCIA PRZEZ NASZĄ SZKOŁĘ PO RAZ PIERWSZY PRZEDSTAWICIELI CZTERECH SZKÓŁ W RAMACH ERASMUS+

Przyjęcie gości ze szkół partnerskich w Polsce podczas pierwszej krótkoterminowej wymiany uczniów w ramach projektu Erasmus+ „Otwórz swoje oczy! Otwórz swoje serce!”

C-1 10-14.12.2018.

Projekt:

Open Your Eyes! Open Your Heart!

 

 

           

Pierwsza mobilność związana z uczeniem się podczas krótkoterminowej wymiany grup uczniów w ramach projektu Erasmus+ „Otwórz swoje oczy! Otwórz swoje serce!” odbyła się w Polsce. Podmiotem goszczącym była nasza szkoła, która jest głównym koordynatorem projektu.  Wzięli w niej udział wszyscy partnerzy, czyli po siedmiu przedstawicieli ze szkół w Finlandii, Portugalii i Hiszpanii oraz dziewięć osób z Włoch (łącznie trzydziestu gości). W skład grupy polskiej weszło jedenastu nauczycieli szkoły podstawowej i przedszkola, dyrektor, trzech pracowników obsługi oraz szesnastu uczniów. 

Było to dla nas niezwykłe i niepowtarzalne wydarzenie, w które zaangażowała się cała szkoła. Dążyliśmy nie tylko do realizacji zadań projektowych na najwyższym poziomie, ale przede wszystkim chcieliśmy stworzyć przyjazną atmosferę, w której nasi uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi mogliby efektywnie współpracować i nawiązywać nowe przyjaźnie z trzydziestoma gośćmi z czterech krajów. 

Jako szkoła koordynująca, mieliśmy najwięcej zadań do zrealizowania, tak więc przygotowania zaczęły się już we wrześniu. Z partnerem hiszpańskim założyliśmy stronę projektu na eTwinning – bezpiecznej platformie dla europejskich szkół. Nasi uczniowie oraz nauczyciele tworzyli i zamieszczali tam prezentacje o sobie w języku angielskim, nawiązywali kontakt z uczniami i nauczycielami ze szkół partnerskich. Dzięki temu, gdy wszyscy spotkaliśmy się w Polsce, pierwsze lody były już przełamane. Na eTwinning zamieściliśmy wszystkie prezentacje stworzone przez naszych uczniów za pomocą nowoczesnych narzędzi informatycznych: „Mój kraj, moje miasto, moja szkoła”, „Zawody związane ze zdrowym odżywianiem”, „System edukacji w Polsce”, „Historia i wartości mojego narodu”, „Polskie organizacje charytatywne”, „Nasz wolontariat”, dwa przepisy do międzynarodowej warzywno-owocowej książki kucharskiej. Każdy uczeń zaprojektował logo. Trzy najlepsze loga wzięły udział w międzynarodowym konkursie na logo projektu. Wygrało logo hiszpańskie. Każdy partner zaproponował zdjęcia z najpiękniejszymi miejscami reprezentującymi swój region i wykorzystaliśmy te zdjęcia do stworzenia projektowego kalendarza na 2019 rok. Nasi uczniowie stworzyli prezentację - wykład na temat szkodliwych nawyków żywieniowych, a nauczyciele, z pomocą uczniów napisali wykład oraz zaprojektowali broszurę o tytule „Przyjaźń, Empatia i szacunek naszą szansą na lepsze jutro”. 

Nasi goście przylecieli w niedzielę, 9. grudnia i zostali ciepło przywitani przez dyrektora szkoły, nauczycieli, uczniów oraz rodziny goszczące. W ciągu kolejnych pięciu dni, zrealizowaliśmy wspólnie wszystkie zadania projektowe. Najpierw goście poznali naszą szkołę oraz obejrzeli prezentacje przygotowane przez gospodarzy. Wszyscy przywieźli małe upominki oraz swoje zabawki, które ofiarowali na szkolny bazarek. Cały dochód z bazarku będzie przeznaczony na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Następnie, by lepiej się poznać, wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach ceramicznych „Portret mojego gościa. Portret mojego gospodarza”. By polubić i lepiej zrozumieć zwierzęta, odbyły się warsztaty przeprowadzone przez pracowników Schroniska dla Zwierząt w Sosnowcu „Podaj mi łapę”. Pracownicy naszej szkoły zorganizowali dla wszystkich interaktywną sesję p.t. „Zaadoptuj dziecko”, która zachęciła partnerskie szkoły oraz indywidualnych uczestników do adopcji dziecka z Afryki na odległość. Adopcja tego rodzaju polega na utrzymywaniu kontaktu listownego z dzieckiem oraz wsparciu finansowym, które umożliwia często zapewnienie niezbednych warunków do przeżycia dziecka.

W ramach wolontariatu, wszyscy uczestnicy pod opieką nauczycieli udali się do Domu Dziecka w Sarnowie by z mieszkającymi tam dziećmi lepić zwierzątka z modeliny. 

Gościliśmy również w ramach projektu pana Jacka Siatkowskiego, założyciela fundacji Good Network – Rozmawiasz, Pomagasz. Pan Jacek przybliżył nam ideę fundacji i zachęcił nas wszystkich do wzięcia udziału w programie, który umożliwi naszym uczniom poznanie przyjaciół w odległych krajach. Okazuje się, że tysiące dzieci z różnych regionów świata czeka na nawiązanie kontaktu z nami, na zwykłą rozmowę, która jest teraz możliwa dzięki nowoczesnym środkom komunikacyjnym i internetowi. 

Aby promować zdrowe odżywianie wśród młodszego i starszego pokolenia, wszyscy uczestnicy zaprezentowali przedstawienie oraz musical podczas akademii szkolnej oraz zorganizowali konkurs na rozpoznawanie różnych owoców tylko po smaku.  Grupie międzynarodowa przygotowała zdrowe śniadanie, bogate w odżywcze białka i witaminy. Było bardzo wesoło i smacznie. 

Spotkanie projektowe w Polsce miało również na celu pokazanie partnerskim społecznościom lokalnym, że choć jesteśmy z różnych krajów, mamy inne zwyczaje, tradycje, kuchnie, style życia, możemy się przyjaźnić, rozumieć i żyć ze sobą w pokoju. Podczas Festiwalu „Jedność w Różnorodności” wszystkie kraje zaprezentowały swoje narodowe stroje, tańce, piosenki, a na koniec zaśpiewaliśmy Cichą Noc w sześciu językach: po polsku, fińsku, portugalsku, włosku, hiszpańsku i angielsku. Była to wspaniała, wzruszająca chwila, której nigdy nie zapomnimy. To, że się różnimy nie jest żadną przeszkodą ani problemem, ale naszym bogactwem. Nasza różnorodność czyni naszą grupę niepowtarzalną i piękną.

Aby nasi partnerzy mogli lepiej poznać nas i nasze korzenie, wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez naszego historyka w Izbie Regionalnej, dekorowali pierniki, poznając jedną z naszych tradycji świątecznych, smakowali świąteczne polskie potrawy podczas pikniku Zielona Gwiazdka, a także odwiedzili razem z naszymi uczniami: Muzeum Śląskie, Kopalnię Soli w Wieliczce, Zamek na Wawelu i Smoka Wawelskiego, Sukiennice oraz Osikową Dolinę, gdzie każdy mógł zrobić własnoręcznie dwie ozdoby świąteczne. Wszyscy mogli spróbować najbardziej popularnych smakołyków krajów partnerskich podczas pożegnalnego przyjęcia wielokulturowego. Nauczyciele z Włoch, Finlandii i Portugalii odbyli edukacyjną wycieczkę do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Aby umożliwić kontakt z gośćmi wszystkim pracownikom szkoły oraz pokazać partnerom najnowoczesniejszą salę konertową w Europie, zorganizowaliśmy wyjazd na koncert muzyki poważnej w NOSPR w Katowicach

Spotkanie projektowe w Polsce było dla nas wszystkich pierwszą szansą na spotkanie się twarzą w twarz z partnerami, z którymi wcześniej wymieniliśmy tysiące e-maili i smsów.

Projekt stworzył szansę dla polskich uczniów i pracowników szkoły zamieszkujących tereny wiejskie, aby zaprzyjaźnić się z ludźmi z różnych krajów europejskich, przełamać bariery, stereotypy dotyczące innych narodów. Dzięki wszystkim działaniom LTT (Learning, Teaching and Training activities) osiągnęliśmy wszystkie cele tej krótkoterminowej wymiany uczniów. Rozpoczęliśmy międzynarodową współpracę w bardzo dobrej, przyjaznej atmosferze, zintegrowaliśmy uczestników i stworzyliśmy poczucie, że jesteśmy jednym zespołem pracującym nad wspólnym celem, nawiązaliśmy ciepły dialog z większością rodzin. Zaangażowaliśmy uczestników w wolontariat, wymieniliśmy informacje o instytucjach partnerskich, umożliwiliśmy zwiększenie świadomości kulturowej różnorodności Europy, zachęciliśmy i umożliwiliśmy uczestnikom poznawanie dziedzictwa kulturowego Polski i krajów partnerów.  Zapoznaliśmy gości z tym, jak wygląda opieka zastępcza nad sierotami w Polsce. Pokazaliśmy możliwości pomocy i zaangażowania się w życie dzieci, które nie mają rodziny. Rozwinęliśmy umiejętności artystyczne uczestników. Stworzyliśmy pozytywne nastawienie do zwierząt, nauczyliśmy się mądrze postępować z psami. 

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem naszych uczniów, którzy wspaniale zaopiekowali się swoimi nowymi kolegami i wywiązali się ze wszystkich powierzonych im zadań na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy uczniowie stwierdzili w ankietach ewaluacyjnych, że największej poprawie uległy ich kompetencje językowe. Bardzo nas cieszy, że mają teraz prawdziwy, życiowy cel, by uczyć się języka angielskiego – jego znajomość jest podstawą komunikacji, a komunikacja podstawą przyjaźni. 

Wszyscy nasi goście wyjechali bardzo zadowoleni. Byli pod wielkim wrażeniem Polski i naszego regionu, organizacji spotkania, gościnności i dobrej atmosfery szkoły. Mówili, że u nas w szkole czuli się jak w domu. Jednak najwięcej podziękowań było skierowanych w stronę naszych rodzin goszczących. Bez Państwa gościnności, zaangażowania, otwartych oczu i serc nie udałoby się nic. Dziękujemy za Państwa poświęcony czas, za to, że obce dzieci przyjęli Państwo jak swoje własne. Za gotowość do pomocy w realizacji zadań projektowych, również wtedy, gdy było nie po drodze. To niesamowite, że mamy w naszej szkolnej społeczności takie wspaniałe rodziny. Dodajecie nam skrzydeł. 

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+, akcja KA229 - partnerstwa strategiczne między szkołami, wymiana dobrych praktyk. 

 

Zapraszamy na fan page projektu, gdzie można obserwować wszystkie działania projektowe:

https://www.facebook.com/Open-Your-Eyes-Open-Your-Heart-480074192487165/

Zapraszamy do obejrzenia filmu o mobilności w Polsce:

https://youtu.be/HbwRmsJhEPc

Zachęcamy wszystkie szkoły do zapoznania się ideą fundacji Good Network:

https://www.facebook.com/portalgoodnetwork/

e-mail do założyciela, pana Jacka Siatkowskiego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zachęcamy każdego do adopcji na odległość - podzielmy się tym, co mamy z dziećmi, które potrzebują pomocy:

https://www.compassion.com