RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

W listopadzie 2011r. nasza szkoła przystąpiła do Programu Edukacyjnego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ,,Ratujemy i uczymy ratować'' i co roku przystępują do niego kolejni uczniowie klasy I. Przedsięwzięcie realizowane jest dzięki grupie prawie 150 wolontariuszy Pokojowego Patrolu z uprawnieniami AHA (American Heart Association), którzy ukończyli specjalne kursy instruktorskie i na szkoleniach uczą pierwszej pomocy nauczycieli, ci z kolei przekazują swoją wiedzę uczniom.
Fundacja, oprócz szkolenia nauczycieli, zapewnia także pomoce naukowe do prowadzenia zajęć z pierwszej pomocy z dziećmi. Są to:

yes książeczki dla uczniów

yes telefony do składania

yes fantomy MiniAnia ( 4 szt.)

yes fantom LittleAnia ( 1 szt)

 Akcja ,,Ratujemy i uczymy ratować” skierowana jest przede wszystkim do uczniów klas I-III.  Na zajęciach dzieci poznają kolejne ogniwa „łańcucha przeżycia” czyli uczą się numerów alarmowych,  jak wezwać pomoc, jak sprawdzić przytomność i oddech, układania w pozycji bocznej, masażu serca i oddechów ratowniczych. Zajęcia prowadzone  są w formie zabawy, a odpowiednie pomoce dydaktyczne  (telefony dla każdego uczestnika, 4 fantomy) pozwalają skutecznie przekazać i przyswoić wiedzę przez dzieci. Po zakończeniu szkolenia uczniowie otrzymają Certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy.
Program ,,Ratujemy i uczymy ratować'' rozszerzyliśmy  na kl. IV – VIII, które wyraziły już spore zainteresowanie zajęciami. Na bieżąco nauczyciele przeprowadzają w naszej szkole szkolenie wśród wolontariuszy WOŚP.