INFORMACJE DLA UCHODŹCÓW

Pomoc dla obywateli Ukrainy – najważniejsze informacje

  1. Osoba przekraczająca granicę w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie w pierwszej kolejności powinna udać się do punktu recepcyjnego, w którym może liczyć na informację, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce odpoczynku oraz wskazanie tymczasowego zakwaterowania.
  1. Jeżeli w naszej gminie są osoby, które przekroczyły granicę Polski, a dotychczas nie udały się do punktu recepcyjnego, powinny to zrobić bezzwłocznie. Najbliższy całodobowy punkt recepcyjny znajduje się w Katowicach przy ul. Wita Stwosza 20, tel. 32 251 67 22.

To bardzo ważne. Tylko po takiej rejestracji obywatel Ukrainy będzie mógł liczyć na pomoc państwa, czyli opiekę zdrowotną, zakwaterowanie, zasiłek, porady prawne itp.

  1. Jeżeli w naszej gminie przebywają już obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę w związku z konfliktem zbrojnym, powinni się zgłosić do Ośrodka Pomocy Społecznej w Psarach, przy ul. Szkolnej 100, tel. 32 267 22 62 lub 32 263 15 67.

Pracownik socjalny odwiedzi takie osoby w miejscu ich pobytu, zbierze podstawowe dane osobowe oraz informacje o bieżących potrzebach. Pomoże również w załatwieniu spraw urzędowych, zorganizuje doraźną pomoc w zakresie żywności, odzieży i środków higienicznych. W razie potrzeby pracownik OPS pomoże również w zorganizowaniu bezpłatnej opieki lekarskiej, w takim przypadku należy to zgłosić do pracownika socjalnego dzwoniąc na numer tel. 517 631 729.

  1. Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi i Będzinie uruchomił od 1 marca w przyszpitalnych przychodniach konsultacje medyczne w języku ukraińskim w zakresie: ginekologii, ortopedii, chirurgii i chorób wewnętrznych. Szpital zapewni także pomoc psychologiczną.

Uruchomione zostały dwa całodobowe telefony dla osób potrzebujących opieki lekarskiej:

  • 797 410 116 (obsługa w języku ukraińskim),
  • 515 096 087 (obsługa w języku polskim).

Ponadto Narodowy Fundusz Zdrowia udziela świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji identycznie, jak w przypadku polskich pacjentów.

  1. W naszej gminie organizowane są zbiórki najpotrzebniejszych produktów i rzeczy dla uchodźców. Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Psarach koordynują ich dystrybucję. W pierwszej kolejności dary trafiają do rodzin, które znalazły schronienie w naszej gminie, zgodnie z ich bieżącymi potrzebami. Nadwyżki będą przekazywane, zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Składnica w Lublińcu.

Apelujemy, by nie wysyłać na własną rękę pomocy na granicę. W województwie śląskim pomoc jest koordynowana przez wojewodę przy współpracy z samorządami. Nieskoordynowane działania prowadzą do powstawania trudnych sytuacji, takich jak blokowanie drogi przejazdu. Tylko dzięki odpowiedniemu zorganizowaniu pomocy humanitarnej mamy pewność, że zebrane produkty trafią do potrzebujących.

  1. Uchodźcy mogą się ubiegać o środki finansowe na bieżące potrzeby ich utrzymania w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Będzinie.
  1. W obecnym stanie prawnym nie ma przewidzianych środków finansowych na zwrot kosztów dla właścicieli prywatnych domów oferujących schronienie. Mieszkańcy nie otrzymają pieniędzy za media, zakup wyposażenia czy jedzenia.
  1. Dzieci w wieku szkolnym mogą uczęszczać do Szkoły Podstawowej w Psarach.
  1. Jeżeli w naszej gminie są mieszkańcy, którzy chcą pomóc w zakwaterowaniu uchodźców powinni zgłosić taką chęć do Starostwa Powiatowego w Będzinie pod numerem tel. 695 639 036 (telefon czynny całodobowo) lub drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Można również zgłaszać taką wolę do Ośrodka Pomocy Społecznej w Psarach pod nr tel. 32 267 22 62 lub 32 263 15 67. Pracownicy socjalni przekażą dane takiej osoby do Starostwa Powiatowego w Będzinie, które koordynuje działania związane z zakwaterowaniem potrzebujących na terenie całego powiatu będzińskiego.

  1. Urząd Gminy Psary organizuje i koordynuje wszystkie działania na rzecz uchodźców z Ukrainy w gminie Psary. Na stronie internetowej www.psary.pl, nad aktualnościami, powstała zakładka POMOC DLA UKRAINY, w której na bieżąco są publikowane wszystkie informacje dotyczące udzielanej pomocy obywatelom Ukrainy oraz aktualne potrzeby uchodźców, którzy znaleźli schronienie w naszej gminie.
  1. Kontakt z Policją w sprawach pobytu uchodźców, tel. 698 031 021 lub 478 536 261.

Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu.

W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, urzędach wojewódzkich czy placówkach Straży Granicznej.

To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.

Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.

Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie ua.gov.pl

 

INSTRUKCJA DLA CUDZOZIEMCA OPRACOWANA PRZEZ OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W PSARACH

 Jeżeli jesteś osobą zmuszoną do opuszczenia swojego kraju w wyniku trwających działań wojennych na Ukrainie, a znalazłeś się na terytorium Polski to powinieneś:

  1. Udać się do punktu recepcyjnego, w którym możesz liczyć na informację, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz wskazanie tymczasowego zakwaterowania.
  1. Jeśli przekroczyłeś granicę Polski, a dotychczas nie udałeś się do punktu recepcyjnego to musisz bezzwłocznie to uczynić. Najbliższy całodobowy punkt recepcyjny znajduje się w Katowicach przy ulicy Wita Stwosza 20 tel. 32 251 67 22.
  1. Jeżeli przebywasz lub znalazłeś się na terenie Gminy Psary to zadzwoń do tutejszego Ośrodka Pomocy Społecznej w Psarach, tel. 32 267 22 62 lub 32 263 15 67 czynnego od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30.

Pracownik socjalny odwiedzi Cię w miejscu pobytu i będzie potrzebował twoich podstawowych danych osobowych. Oferujemy również pomoc w załatwianiu spraw urzędowych oraz doraźną pomoc w naturze taką jak żywność, odzież, środki higieniczne itp.

Ponadto możesz liczyć na bezpłatną opiekę lekarską, w tym zakresie zgłoś się do pracownika socjalnego tutejszego Ośrodka Pomocy Społecznej w Psarach tel. 517 631 279.

  1. Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi i Będzinie uruchomił od 1 marca w przyszpitalnych przychodniach konsultacje medyczne w języku ukraińskim w zakresie: ginekologii, ortopedii, chirurgii i chorób wewnętrznych. Szpital zapewni także pomoc psychologiczną.

Uruchomione zostały dwa całodobowe telefony dla osób potrzebujących opieki lekarskiej:

  • 797 410 116 (obsługa w języku ukraińskim),
  • 515 096 087 (obsługa w języku polskim).
  1. O środki finansowe na bieżące potrzeby i utrzymanie powinieneś się ubiegać zgłaszając się
    do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Będzinie ul. I. Krasickiego 17 tel. 32 267 81 08
    lub 32 363 40 59.
  1. Jeśli masz dzieci w wieku szkolnym możesz liczyć na kontynuowanie ich nauki w Szkole Podstawowej w Psarach, ul. Szkolna 32, tel. 32 267 21 42.
  1. Jeśli jesteś w wieku aktywności zawodowej możesz ubiegać się o zezwolenie na pracę
    w Powiatowym Urzędzie Pracy w Będzinie ul. I. Krasickiego 17A tel. 32 267 30 03.
  1. Jeśli potrzebujesz informacji na temat legalizacji pobytu możesz ją uzyskać korzystając z infolinii Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach tel. 32 606 32 32.
  1. Inne dodatkowe informacje możesz również uzyskać dzwoniąc na infolinie w języku ukraińskim
    +48 47 721 75 75.

 

Інформація щодо можливості продовження навчання в польському вищому навчальному закладі на медичному і медичні та стоматологічні факультеті студентами, які навчалися
в Україні

Міністерство охорони здоров’я впроваджує гарячу лінію для отримання інформації про можливість продовження навчання у польських вищих навчальних закладах на медичному
і медичні та стоматологічні факультеті.

Детальнішу інформацію ви отримаєте,  телефонуючи за одним з номерів телефону (польською або англійською мовою):

+48 532 547 968

+48 883 840 964

+48 883 840 967

+48 539 147 692

Перед телефонною розмовою просимо приготувати таку інформацію:

  • Ім’я та прізвище, контактні дані для зв’язку;
  • Назва вищого навчального закладу, в якому особа навчалася в Україні, а також форма навчання;
  • Етап навчання (кількість закінчених семестрів) та наявні документи, які підтверджують результати навчання;
  • Знання польської або англійської мови на рівні, що дозволяє навчатися у вищому навчальному закладі в Польщі;
  • Громадянство і походження (громадянин Польщі, громадянин України, громадянин України польського походження);
  • Пріоритетний польський вищий навчальний заклад

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

https://www.gov.pl/web/mswia/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy

Urząd do Spraw Cudzoziemców

https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina

Komenda Głowna Straży Granicznej

https://www.strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/informacje-o-granicy-polsko-uk

Śląski Oddział Straży Granicznej

https://www.slaski.strazgraniczna.pl/

Śląski Urząd Wojewódzki

https://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy

Opolski Urząd Wojewódzki

https://www.gov.pl/web/uw-opolski/pomoc-dla-obywateli-ukrainy-----------help-for-ukrainian-citizens

Help for Ukrainian citizens

Border crossing

  • If you are fleeing the Russian military aggression against Ukraine, you will be admitted to Poland.
  • If you do not have a place of stay in Poland, go to the nearest reception point.
  • At the reception point: you will receive more detailed information about your stay in Poland, we will provide you with temporary accommodation in Poland, you will receive a hot meal, drink, basic medical assistance and a place to rest.
  • If you are escaping from an armed conflict in Ukraine, do not worry that you do not have documents allowing you to enter Poland. You will be admitted to Poland. Take the most important documents with you - internal passport, foreign passport (if you have one), birth certificates of children traveling with you, medical documentation.
  • Border crossings can also be crossed on foot.
  • If you travel with animals - dogs, cats, ferrets must have a microchip and vaccination, the rest (rodents, rabbits, amphibians, reptiles, ornamental aquatic animals, invertebrates) without restrictions, but the decision will be made when crossing the border by the National Revenue Administration.
  • Decisions related to the transported movable property (e.g. a car) are taken by the National Revenue Administration when crossing the border.
  • Poland has no influence on the border procedures applicable when crossing the Ukrainian border.

Stay in Poland

  • If you do not have accommodation in Poland, you will get the necessary information at the reception points near the border.
  • Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine.
  • You have access to the Polish health care.
  • If you are already in Poland, don't worry about ending your legal stay. We will make sure that your legal stay is extended.
  • Note: registration at the reception point is not obligatory.

Information

  • If you have not found the information you need, call the hotline: +48 47 721 75 75.
  • If you need information on the detailed rules of crossing the border, please contact the Border Guard: +48 82 568 51 19.
  • There are information points and helplinesin the largest Polish cities.

Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine

All persons fleeing from Ukraine from the armed conflict do not need to register or worry about formalities at reception points. All persons fleeing Ukraine, seeking refuge in Poland, do not need to worry about the legality of their stay. There is also no need to submit any applications at the Office for Foreigners/voivodship offices / Border Guard posts in the coming days. The same applies to Ukrainian citizens staying in Poland whose residence permits have expired.

All persons fleeing from Ukraine from the armed conflict, who do not have an assured stay (accommodation) in Poland, may go to the reception point. They will receive information about their stay in Poland, a meal, basic medical care and a place to rest; temporary accommodation will be indicated to them. All of them are provided access to free medical care and Polish health services.

Ukrainian citizens staying in Poland do not have to leave if their residence permits expire. They also do not have to worry about the legality of their further stay.

Up-to-date information for citizens of Ukraine is available on the website ua.gov.pl.

Reception points

  • Dolnośląskie

Wrocław ul. Wittiga 4

  • Kujawsko-Pomorskie  

      Hotel Kopernik, Toruń ul. Wola Zamkowa 16

  • Lubelskie            

//www.google.pl/maps/place/Gminny+O%C5%9Brodek+Kultury+i+Turystyki/@51.1653246,23.8026394,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x4723890b09b9cd4d:0x5747c0a6dfbbb992!8m2!3d51.1653213!4d23.8048281">Pałac Suchodolskich Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki, ul. Parkowa 5, 22-175 Dorohusk – osiedle
+22-540+Do%C5%82hobycz%C3%B3w/@50.5879307,24.0283211,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x4724ebc1d634e40b:0xd5f90534ea38bc2!8m2!3d50.5879273!4d24.0305098">Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji, ul. Spółdzielcza 8, 22 - 540 Dołhobyczów

+22-523+Horod%C5%82o/@50.8926628,24.0368682,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x472462183af3e259:0xd69367888104506d!8m2!3d50.8926594!4d24.0390569">Zespół Szkół w Horodle, ul. Piłsudskiego 58, 22 - 523 Horodło

+22-680+Lubycza+Kr%C3%B3lewska/@50.3394224,23.5188553,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x4724b3bd755b9765:0x26f2a4990b2faa5e!8m2!3d50.339419!4d23.521044">Szkoła Podstawowa w Lubyczy Królewskiej (zaplecze hali sportowej), ul. Jana III Sobieskiego 5, 22 - 680 Lubycza Królewska

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chełmie - ul. Graniczna 2A, 22-100 Chełm

Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji - ul. Ciesielczuka 2, 22-500 Hrubieszów

Ośrodek Sportu i Rekreacji - Aleja Sportowa 8, 22-600 Tomaszów Lubelski

  • Lubuskie             

Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., ul. Jagiellończyka 8, 66-400 Gorzów Wlkp.

  • Łódzkie

Łódzki Dom Kultury, Łódź ul. Traugutta 18

  • Małopolska

Kraków, Dworzec Główny, przy wejściu na czwarty peron od strony kas biletowych. ul. Pawia, 31-154 Kraków

  • Mazowieckie

Dworzec Warszawa Zachodnia, Al. Jerozolimskie 142

  • Opolskie

Dom Studenta "Sokrates", ul. Małopolska 22, 45-301 Opole

  • Podkarpackie

+37-552+Korczowa/@49.9561414,23.0772052,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x473b661c37c1543d:0x53c763b3848f116f!8m2!3d49.956138!4d23.0793939">Świetlica, Korczowa 155 37-552 Korczowa

+37-732+Medyka/@49.8051923,22.929263,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x473b7a1b8d10b8ef:0xfefb13192f90c961!8m2!3d49.8051889!4d22.9314517">Hala sportowa - Medyka 285, 37-732 Medyka

+37-625+Krowica+Sama/@50.1010344,23.2304753,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x473b44b9036f5299:0x4dbc0df5ae661a69!8m2!3d50.101031!4d23.232664">Szkoła Podstawowa w m. Krowica Sama 183, 37-625 Krowica Sama

+38-700+%C5%81odyna/@49.4601555,22.5926813,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x473b8d201b3780cd:0xa2cdd669984b3272!8m2!3d49.460152!4d22.59487">Była Szkoła Podstawowa w Łodynie,  Łodyna 41, 38-700 Ustrzyki Dolne

Centrum Handlu i Magazynowania Korczowa Dolina - Hala Kijowska - Młyny 90, 37-552 Młyny

Przemyśl Dworzec kolejowy, plac legionów 1, 37-700 Przemyśl

  • Podlaskie           

Kompleks Hotelowy JARD "Nad Zalewem", ul. Białostocka 94-98, 16-010 Wasilków

  • Pomorskie

Dom Harcerza. Gdańsk ul. Za murami 2/10

  • Śląskie

CARITAS, 40-042 Katowice, ul. Wita Stwosza 10

  • Świętokrzyskie

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach, al. IX Wieków Kielc 3

  • Warmińsko - Mazurskie

10-575 Olsztyn al. Piłsudskiego 7/9

  • Wielkopolska

Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14, Poznań

  • Zachodniopomorskie
  1. Al. Piastów 40A, Szczecin

Information points and helplines of voivodeship offices

  • Wrocław

 Dworzec PKP Wrocław Główny, Wrocław ul. Piłsudskiego 105

  • Bydgoszcz

Dworzec Główny PKP, Bydgoszcz ul. Zygmunta Augusta 7

Infolinia (język ukraiński i rosyjski) czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-22:00: +48 52 349 74 61, +48 52 349 78 02

Infolinia (język polski) czynna całodobowo: +48 52 587 27 71

  • Lublin

Dworzec PKP, Lublin pl. Dworcowy 1

Infolinia czynna codziennie (w godzinach 7.00 – 18.00): +48 692 268 717, +48 883 849 598

Infolinia całodobowa: +48 692 476 823

  • Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra

Dworzec PKP (poczekalnia), Gorzów Wielkopolski ul. Dworcowa 1

Dworzec PKP (hala główna), Zielona Góra

Infolinia: +48 95 785 18 59

  • Łódź

Dworzec Łódź Kaliska (hala główna między kasami a wyjściem na perony), Łódź

Dworzec Łódź Fabryczna (za kasami w drodze na perony), Łódź

Infolinia: +48 42 664 10 81

  • Kraków

Dworzec Główny PKP (przy wejściu na czwarty peron od strony kas biletowych), Kraków

Całodobowa infolinia: +48 12 210 2002

  • Warszawa

Dworzec Wschodni (hala główna), Warszawa ul. Kijowska 20

Dworzec Zachodni (Punkt Obsługi Pasażera), Warszawa al. Jerozolimskie 142

Infolinia: 987, +48 22 595 13 00

  • Rzeszów

Infolinia: +48 800 100 990

  • Białystok

Dworzec PKP, Białystok ul. Kolejowa 9

Infolinia: +48 85 743 96 00

  • Gdańsk

Tymczasowy Dworzec PKP Gdańsk Główny (obok remontowanego gmachu dworca głównego), Gdańsk ul. Podwale Grodzkie 1

Infolinia: +48 58 30 77 772

  • Katowice

Dworzec PKP (hol główny przy kasach biletowych), Katowice plac Marii i Lecha Kaczyńskich 2

Infolinia: +48 32 606 32 32 (poniedziałki, środy, czwartki i piątki – od 7.30 do 15.30, wtorki – od 7.30 do 18.00)

  • Kielce

Dworzec PKS, Kielce ul. Czarnowska 12

Infolinia: +48 573 338 377

  • Olsztyn

Dworzec PKP (hol), Olsztyn plac Konstytucji 3 Maja 1

Infolinia: 987

  • Poznań

Dworzec PKP Poznań Główny (poziom 1, na przeciwko kas biletowych PKP), Poznań ul. Dworcowa 2

Infolinia: +48 61 850 87 77 (w godz. 8-20)

  • Szczecin

Dworzec PKP (hala główna), Szczecin ul. Krzysztofa Kolumba 2

 

Допомога громадянам України

Перетин кордону

  • Якщо ти тікаєш від збройної російської агресії в Україні, тебе впустять до Польщі.
  • Якщо у Вас немає гарантованого місця перебування в Польщі, зверніться до найближчого рецепційного центра.
  • У рецепційному центрі: Ви отримаєте додаткову інформацію про Ваше перебування в Польщі, ми надамо Вам тимчасове житло в Польщі, Ви отримаєте гаряче харчування, напої, базову медичну допомогу та місце для відпочинку.
  • Якщо ви рятуєтесь від збройного конфлікту в Україні, не хвилюйтеся, що у вас немає документів на в’їзд до Польщі. Вас приймуть до Польщі. Візьміть зі собою найважливіші документи – внутрішній паспорт, закордонний паспорт (якщо він є), свідоцтва про народження дітей, які подорожують з вами, медичну документацію.
  • Прикордонні переходи також можна перетинати пішки.
  • Якщо ви подорожуєте з тваринами - собаки, кішки, тхори повинні мати мікрочіп і вакцинацію, решта (гризуни, кролики, амфібії, рептилії, декоративні водні тварини, безхребетні) без обмежень, але рішення буде прийнято при перетині кордону Національною податковою адміністрацією.
  • Рішення щодо перевезеного рухомого майна (наприклад, автомобіля) приймаються при перетині кордону Управлінням національних доходів.
  • Польща не має впливу на прикордонні процедури, які застосовуються при перетині українського кордону.

Залишайтеся в Польщі

  • Якщо у вас немає житла в Польщі, ви отримаєте необхідну інформацію в пунктах прийому біля кордону.
  • Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України.
  • Ви маєте доступ до польської медичної допомоги.
  • Якщо ви вже перебуваєте в Польщі, не турбуйтеся про закінчення вашого законного перебування. Ми подбаємо про те, щоб ваше легальне перебування було продовжено.
  • Примітка: реєстрація на стійці реєстрації не є обов’язковою.

Інформація

Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України

Особам, які втікають з України від збройного конфлікту, не треба реєструватися у пунктах прийому біженців – рецепційних центрах, а також думати про те, як полагодити формальності. Усім особам, які – втікаючи з України – шукають прихистку в Польщі – не треба побоюватися, якщо йдеться про їх легальне перебування на території РП. Найближчими днями не треба також подавати жодних клопотань до: Управління у справах іноземців / Воєводських управлінь/ Прикордонної служби у пунктах перетину кордону. Те ж стосується громадян України, які проживають у Польщі деякий час, але їхні документи, на підставі яких дозволено проживання, вже недійсні.

Усі особи, які втікають з України від збройного конфлікту і не мають гарантованого місця перебування (місця на ночівлю) у Польщі, можуть звернутися до рецепційного центру. Там вони одержать: інформацію щодо перебування у Польщі; їжу; основну медичну допомогу; місце для відпочинку. Потім їм буде повідомлено про те, де їх тимчасово поселять. Усі біженці з України мають доступ до безкоштовної медичної допомоги та польських лікарів.

Громадянам України, які зараз перебувають в Польщі, не треба покидати нашу країну. Йдеться про тих, чиї документи, що дають право на перебування і проживання, вже недійсні. Ці громадяни України також не повинні побоюватися, що їхнє перебування та проживання у Польщі вважатиметься нелегальним.

З актуальними інформаціями для громадян України можна ознайомитися на сайті: ua.gov.pl.

рецепційного центра (Прийомні пункти)

  • Dolnośląskie

Wrocław ul. Wittiga 4

  • Kujawsko-Pomorskie  

      Hotel Kopernik, Toruń ul. Wola Zamkowa 16

  • Lubelskie            

//www.google.pl/maps/place/Gminny+O%C5%9Brodek+Kultury+i+Turystyki/@51.1653246,23.8026394,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x4723890b09b9cd4d:0x5747c0a6dfbbb992!8m2!3d51.1653213!4d23.8048281">Pałac Suchodolskich Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki, ul. Parkowa 5, 22-175 Dorohusk – osiedle
+22-540+Do%C5%82hobycz%C3%B3w/@50.5879307,24.0283211,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x4724ebc1d634e40b:0xd5f90534ea38bc2!8m2!3d50.5879273!4d24.0305098">Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji, ul. Spółdzielcza 8, 22 - 540 Dołhobyczów

+22-523+Horod%C5%82o/@50.8926628,24.0368682,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x472462183af3e259:0xd69367888104506d!8m2!3d50.8926594!4d24.0390569">Zespół Szkół w Horodle, ul. Piłsudskiego 58, 22 - 523 Horodło

+22-680+Lubycza+Kr%C3%B3lewska/@50.3394224,23.5188553,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x4724b3bd755b9765:0x26f2a4990b2faa5e!8m2!3d50.339419!4d23.521044">Szkoła Podstawowa w Lubyczy Królewskiej (zaplecze hali sportowej), ul. Jana III Sobieskiego 5, 22 - 680 Lubycza Królewska

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chełmie - ul. Graniczna 2A, 22-100 Chełm

Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji - ul. Ciesielczuka 2, 22-500 Hrubieszów

Ośrodek Sportu i Rekreacji - Aleja Sportowa 8, 22-600 Tomaszów Lubelski

  • Lubuskie             

Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., ul. Jagiellończyka 8, 66-400 Gorzów Wlkp.

  • Łódzkie

Łódzki Dom Kultury, Łódź ul. Traugutta 18

  • Małopolska

Kraków, Dworzec Główny, przy wejściu na czwarty peron od strony kas biletowych. ul. Pawia, 31-154 Kraków

  • Mazowieckie

Dworzec Warszawa Zachodnia, Al. Jerozolimskie 142

  • Opolskie

Dom Studenta "Sokrates", ul. Małopolska 22, 45-301 Opole

  • Podkarpackie

+37-552+Korczowa/@49.9561414,23.0772052,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x473b661c37c1543d:0x53c763b3848f116f!8m2!3d49.956138!4d23.0793939">Świetlica, Korczowa 155 37-552 Korczowa

+37-732+Medyka/@49.8051923,22.929263,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x473b7a1b8d10b8ef:0xfefb13192f90c961!8m2!3d49.8051889!4d22.9314517">Hala sportowa - Medyka 285, 37-732 Medyka

+37-625+Krowica+Sama/@50.1010344,23.2304753,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x473b44b9036f5299:0x4dbc0df5ae661a69!8m2!3d50.101031!4d23.232664">Szkoła Podstawowa w m. Krowica Sama 183, 37-625 Krowica Sama

+38-700+%C5%81odyna/@49.4601555,22.5926813,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x473b8d201b3780cd:0xa2cdd669984b3272!8m2!3d49.460152!4d22.59487">Była Szkoła Podstawowa w Łodynie,  Łodyna 41, 38-700 Ustrzyki Dolne

Centrum Handlu i Magazynowania Korczowa Dolina - Hala Kijowska - Młyny 90, 37-552 Młyny

Przemyśl Dworzec kolejowy, plac legionów 1, 37-700 Przemyśl

  • Podlaskie           

Kompleks Hotelowy JARD "Nad Zalewem", ul. Białostocka 94-98, 16-010 Wasilków

  • Pomorskie

Dom Harcerza. Gdańsk ul. Za murami 2/10

  • Śląskie

CARITAS, 40-042 Katowice, ul. Wita Stwosza 10

  • Świętokrzyskie

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach, al. IX Wieków Kielc 3

  • Warmińsko - Mazurskie

10-575 Olsztyn al. Piłsudskiego 7/9

  • Wielkopolska

Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14, Poznań

  • Zachodniopomorskie
  1. Al. Piastów 40A, Szczecin

Інформаційні пункти та телефони довіри воєводських управлінь

  • Wrocław

 Dworzec PKP Wrocław Główny, Wrocław ul. Piłsudskiego 105

  • Bydgoszcz

Dworzec Główny PKP, Bydgoszcz ul. Zygmunta Augusta 7

Infolinia (język ukraiński i rosyjski) czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-22:00: +48 52 349 74 61, +48 52 349 78 02

Infolinia (język polski) czynna całodobowo: +48 52 587 27 71

  • Lublin

Dworzec PKP, Lublin pl. Dworcowy 1

Infolinia czynna codziennie (w godzinach 7.00 – 18.00): +48 692 268 717, +48 883 849 598

Infolinia całodobowa: +48 692 476 823

  • Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra

Dworzec PKP (poczekalnia), Gorzów Wielkopolski ul. Dworcowa 1

Dworzec PKP (hala główna), Zielona Góra

Infolinia: +48 95 785 18 59

  • Łódź

Dworzec Łódź Kaliska (hala główna między kasami a wyjściem na perony), Łódź

Dworzec Łódź Fabryczna (za kasami w drodze na perony), Łódź

Infolinia: +48 42 664 10 81

  • Kraków

Dworzec Główny PKP (przy wejściu na czwarty peron od strony kas biletowych), Kraków

Całodobowa infolinia: +48 12 210 2002

  • Warszawa

Dworzec Wschodni (hala główna), Warszawa ul. Kijowska 20

Dworzec Zachodni (Punkt Obsługi Pasażera), Warszawa al. Jerozolimskie 142

Infolinia: 987, +48 22 595 13 00

  • Rzeszów

Infolinia: +48 800 100 990

  • Białystok

Dworzec PKP, Białystok ul. Kolejowa 9

Infolinia: +48 85 743 96 00

  • Gdańsk

Tymczasowy Dworzec PKP Gdańsk Główny (obok remontowanego gmachu dworca głównego), Gdańsk ul. Podwale Grodzkie 1

Infolinia: +48 58 30 77 772

  • Katowice

Dworzec PKP (hol główny przy kasach biletowych), Katowice plac Marii i Lecha Kaczyńskich 2

Infolinia: +48 32 606 32 32 (poniedziałki, środy, czwartki i piątki – od 7.30 do 15.30, wtorki – od 7.30 do 18.00)

  • Kielce

Dworzec PKS, Kielce ul. Czarnowska 12

Infolinia: +48 573 338 377

  • Olsztyn

Dworzec PKP (hol), Olsztyn plac Konstytucji 3 Maja 1

Infolinia: 987

  • Poznań

Dworzec PKP Poznań Główny (poziom 1, na przeciwko kas biletowych PKP), Poznań ul. Dworcowa 2

Infolinia: +48 61 850 87 77 (w godz. 8-20)

  • Szczecin

Dworzec PKP (hala główna), Szczecin ul. Krzysztofa Kolumba 2

Infolinia całodobowa: +48 91 430 30 33

Infolinia całodobowa: +48 91 430 30 33

Rynek pracy - pomoc dla obywateli Ukrainy

Obywatel Ukrainy może skorzystać z bezpłatnej pomocy powiatowego urzędu pracy lub wojewódzkiego urzędu pracy obejmującej wsparcie w znalezieniu pracy, przede wszystkim przez pośrednictwo pracy oraz przez poradnictwo zawodowe.

Uzyskanie pomocy możliwe jest przez bezpośrednią wizytę w urzędzie pracy lub w formie zdalnej poprzez kontakt telefoniczny z urzędem pracy lub Infolinią „Zielona Linia” – tel. 19524, ale również zapoznanie się z informacjami o poszukiwaniu pracy na stronie Publicznych Służb Zatrudnienia w wersji językowej dla obywateli Ukrainy https://lang-psz.praca.gov.pl/uk/.

Krok 1 – Nawiązanie kontaktu z urzędem pracy lub Zieloną Linią

Doradca klienta

Bez konieczności rejestracji w urzędzie pracy obywatel Ukrainy może skontaktować się telefonicznie lub udać się do urzędu pracy, gdzie doradca klienta (doradca zawodowy lub pośrednik pracy) przeprowadzi rozmowę i postara się ustalić sytuację klienta (jego kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, możliwość podjęcia pracy, oczekiwania co do pracy itd.) w celu udzielenia dalszej pomocy.

Krok 2 – Uzyskanie pomocy w poszukiwaniu pracy

Pośrednictwo pracy

Obywatel Ukrainy może korzystać samodzielnie z Centralnej Bazy Ofert Pracy bez wizyty w urzędzie pracy za pomocą komputera, telefonu lub innych mobilnych urządzeń z dostępem do Internetu (http://oferty.praca.gov.pl). Przeszukiwanie ofert pracy możliwe jest również za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej ePraca (Android oraz iOS). Codziennie w bazie dostępnych jest ok. 70 tys. wolnych miejsc pracy.

Obywatel Ukrainy może również skorzystać z pomocy Doradcy klienta, który po zapoznaniu się                    z jego kwalifikacjami przeszuka Centralną Bazę Ofert Pracy i przekaże informacje o dopasowanych ofertach pracy (dane teleadresowe pracodawcy).

Informacja o możliwościach poszukiwania pracy

Obywatel Ukrainy może liczyć na uzyskanie informacji w jaki sposób samodzielnie poszukiwać pracy poprzez ogólnodostępne, bezpłatne serwisy z ofertami pracy (np. Pracuj.pl, Jobs.pl itd.).

Informacja o możliwościach poszukiwania pracy

Pracownik urzędu może również udzielić informacji o możliwości uzyskania pomocy od innych instytucji publicznych/fundacji itd. w razie zgłoszenia takiego oczekiwania przez obywatela Ukrainy.

Informacja o zasadach zatrudnienia cudzoziemców

Pracownik urzędu może udzielić informacji o zasadach zatrudnienia cudzoziemca, w tym wskazać dostępne informacje w Internecie w języku ukraińskim. Pracownik po zapoznaniu się z sytuacja prawną cudzoziemca (posiadany tytuł pobytowy, ewentualne posiadane zezwolenia na pracę, itp.) może doradzić najlepszy sposób legalizacji pracy i wskazać w jakich urzędach należy załatwić sprawę i kto powinien złożyć wniosek (czy cudzoziemiec czy pracodawca).

Poradnictwo zawodowe

Obywatel Ukrainy może również skorzystać z usług poradnictwa zawodowego realizowanego przez 340 powiatowe urzędy pracy i centra informacji i planowania kariery zawodowej działające w 16 wojewódzkich urzędach pracy. Jest to usługa szczególnie ważna w przypadku osób, które potrzebują pomocy w rozwiązywaniu problemów zawodowych. Pomoc może być świadczona w formie indywidualnego kontaktu pracownika urzędu z osobą potrzebującą pomocy lub za pośrednictwem łącza telefonicznego albo internetowego.

Obywatel Ukrainy może otrzymać wsparcie w:

  • wyborze odpowiedniego zawodu 
  • zmianie kwalifikacji
  • podjęciu pracy
  • zbadaniu swoich kompetencji, zainteresowań i uzdolnień zawodowych
  • zaplanowaniu rozwoju kariery zawodowej.

Ponadto doradcy zawodowi pomogą w zaktualizowaniu informacji o sytuacji na rynku pracy, poinformują o zasadach prowadzenia działalności gospodarczej, udzielą pomocy w pisaniu dokumentów aplikacyjnych, dostarczą informacji o innych instytucjach o charakterze pomocowym oraz przekażą informacje dotyczące kompleksowej oferty urzędów pracy. Podczas spotkania z doradcą zawodowym obywatel Ukrainy może również skorzystać z testów psychologicznych oraz testów do badania zainteresowań i uzdolnień ogólnych, których celem jest określenie predyspozycji zawodowych i potencjału zawodowego.

Krok 3 – Rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna

Uzyskanie statusu osoby bezrobotnej przez obywatela Ukrainy umożliwi zastosowanie wobec niego pełnego katalogu form pomocy określonego w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Katalog ten obejmuje m.in.:

  • szkolenia zawodowe,
  • dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej,
  • refundację zatrudnienia (prace interwencyjne, roboty publiczne itd.),
  • zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania do i z miejsca pracy,
  • refundację kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną, itd.

Przydatne strony internetowe:

https://www.gov.pl/web/granica

Якщо Ви біженець з України? Ось можлива допомога Вам і Вашій родині у пошуку роботи

Де можна отримати допомогу?

Ви можете скористатися безкоштовною допомогою повітового відділу служби зайнятості (340 відділів) або воєводського відділу ринку праці (16 відділів), що включає підтримку у пошуку роботи, головним чином через працевлаштування та через консультування з питань професійної орієнтації.

Зверніться до служби зайнятості або на Зелену лінію

Задзвоніть до відділу служби зайнятості або на інфолінію19524 або зверніться до найближчої служби зайнятості, де консультант клієнта (консультант з питань зайнятості або агент з працевлаштування) поговорить з вами, щоб визначити вашу ситуацію та потреби. Він запитає вас про професійнукваліфікацію, досвід та яка робота вас цікавить, яка професія, в якому вимірі тощо.

Ви можете взяти на зустріч документи, що стосуються вашої професійної кваліфікації та досвіду роботи, якщо вони є.

Таку допомогу Ви отримаєте

Працевлаштування

Ви можете самостійно користуватися центральною базою вакансій, не відвідуючи службу зайнятості за допомогою комп’ютера, телефону чи інших мобільних пристроїв з доступом до Інтернету (http://oferty.praca.gov.pl). Пошук пропозицій роботи також можливий за допомогою спеціального мобільного додатка ePraca (Android та iOS).

Ви також можете скористатися допомогою співробітника служби зайнятості, який допоможе вам знайти в Центральній базі вакансію (або інші бази вакансій роботи) та надасть інформацію про відповідні пропозиції роботи (контактні дані роботодавця та іншу важливу інформацію).

Інформація про можливості отримання іншої допомоги

Співробітник служби також надасть вам інформацію про можливість отримання допомоги від інших державних установ/фондів тощо.

Інформація про правила працевлаштування іноземців

Співробітник офісу надасть вам інформацію про умови працевлаштування іноземців, в тому числі доступну в Інтернеті українською мовою. Ознайомившись з вашою юридичною ситуацією (наявність права на проживання, можливих дозволів на роботу тощо), співробітник спробує порадити, як найкраще легалізувати роботу, і вкаже, в яких установах потрібно вирішувати це питання та кому подавати заяву ( чи то іноземець, чи роботодавець).

Професійна орієнтація

Ви також можете скористатися послугами професійної консультації, які надають служби зайнятості та центри інформації та планування кар’єри, які діють при воєводських службах зайнятості. Щоб отримати цю допомогу, зателефонуйте або зверніться до служби зайнятості.

Ви отримаєте підтримку в:

✓ правильному виборі професії

✓ зміна кваліфікації

✓ початок роботи

✓ перевірка ваших компетенцій, інтересів та професійних вмінь

✓ планування розвитку кар’єри.

Реєстрація в службі зайнятості як безробітного

Після реєстрації в службі зайнятості по відношенню до вас можна буде застосувати повний пакет з каталогу форм допомоги, визначиних у чинних нормативних актах. Цей каталог включає:

✓ професійне навчання,

✓ співфінансування відкриття бізнесу,

✓ відшкодування за працевлаштування (технічні роботи, громадські роботи тощо),

✓ відшкодування вартості проїзду та проживання до місця роботи та назад,

✓ відшкодування витрат на догляд за дитиною до 7 років або утриманцем тощо.

Корисні веб-сайти:

https://www.gov.pl/web/granica - інформація про польську державну допомогу біженцям з України (у тому числі українською)

https://lang-psz.praca.gov.pl/uk - інформація про допомогу служби зайнятості доступна українською мовою, контактні дані служби зайнятості

https://zielonalinia.gov.pl/zielona-linia-wersja-rosyjska-34234 (рос.) (інформація про пропозиції вакансій, про допомогу служби зайнятості)

https://oferty.praca.gov.pl/ - база вакансій роботи (включаючи деяку інформацію українською мовою)

https://eures.praca.gov.pl - база вакансій роботи в Європі (доступний переклад українською)

Додаток ePraca (польською мовою)

https://lang-psz.praca.gov.pl/uk 

https://zielonalinia.gov.pl/zielona-linia-wersja-rosyjska-34234 (рос.) 

https://oferty.praca.gov.pl/ 

https://eures.praca.gov.pl 

INFORMACJA DLA RODZICÓW DZIECI PRZYBYWAJĄCYCH Z UKRAINY

INFORMACJA DLA STUDENTÓW I NAUKOWCOW PRZEBYWAJĄCYCH Z UKRAINY