SZKOŁA PODSTAWOWA W DĄBIU BENEFICJENTEM PROGRAMU ERASMUS+
2018-1-PL01-KA229-051244_1
koordynator projektu: mgr Katarzyna Baca
opiekun projektu z ramienia FRSE: pani Zofia Ślęzakowska
Maksymalna kwota dofinansowania przyznana dla naszej szkoły wynosi 36639 euro
W terminie 1.09.2018 - 31.08.2020, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Dąbiu będzie koordynowała projektem Erasmus+ KA229, partnerstwa strategiczne między szkołami, o tytule „Open Your Eyes! Open Your Heart” („Otwórz swoje oczy! Otwórz swoje serce!”) o łącznej wartości 197 994 euro. Szkoły partnerskie są z czterech krajów europejskich: Włoch - Sycylii (Monreale), Finlandii (Mäntsälä), Hiszpanii (Orihuela) i Portugalii (Olhão). Projekt zakłada międzynarodową współpracę między uczniami i nauczycielami, celem wymiany dobrych praktyk. Realizując go, chcemy promować otwartość i odwagę w komunikowaniu się z ludźmi z całego świata, podnieść samoocenę naszych uczniów i rozwijać ich umiejętność uczestniczenia w społecznych interakcjach. Młodzi ludzie w Europie borykają się obecnie z wieloma problemami. Wyzwania, przed którymi stoją, mają trzy wymiary, tj. indywidualny, relacyjny i społeczny. Czas, który spędzają na stronach internetowych i portalach społecznościowych, wpływa na na ich rozwój społeczny i emocjonalny, ponieważ zabiera im czas bezpośredniej komunikacji z drugim człowiekiem. Wiele nastolatków wobecnym pokoleniu było narażonych na trwającą prawie całe życie ekspozycję na gwałtowne gry wideo i filmy, które mogą przyczyniać się do wzrostu agresywnych zachowań, myśli i uczuć oraz spadku empatii i zachowań prospołecznych, bez względu na płeć czy narodowość. Wyższe oczekiwania sukcesu napędzane przez serwisy społecznościowe oraz "realityshows" tworzą środowisko społeczne, które zachęca do skupienia się na sobie i powstrzymuje od zwolnienia tempa i wysłuchania kogoś, ktopotrzebuje trochę współczucia. W rezultacie dzieci uczęszczające do naszych szkół stają się coraz bardziej egocentryczne, narcystyczne, współzawodniczące i indywidualistyczne. Im bardziej skupiają się na sobie, tym bardziej dewaluują innych. Oczywiście wszelkie stwierdzenia dotyczące całego pokolenia nie są prawdziwe w odniesieniu do każdej osoby w tym pokoleniu. Na pewno są dzisiaj młodzi ludzie głęboko empatyczni i troskliwi. Ale ogólne trendy i statystyki są alarmujące i stawiają nas, nauczycieli, w pozycji, w której powinnismy wpływać na dzisiejszą młodzież póki możemy. Wpływanie na dzieci i młodzież w taki sposób, aby mogły wyrosnąć na osoby empatyczne, nie tylko jest lepsze dla nich, ale ostatecznie lepsze dla nas wszystkich.
Ideą projektu jest zaangażowanie naszych uczniów w wolontariat, aby zapewnić integrację społeczną i równe możliwości dla wszystkich. Chcielibyśmy rozwijać i pielęgnować pozytywne nastawienie do różnic, jak również wieloperspektywiczne rozumienie świata poprzez tworzenie współpracy między różnymi grupami i wzbogacanie tego kontaktu innowacyjnymi pomysłami w zakresie wolontariatu, wzajemnej pomocy, zrozumienia i kreatywności.
Wierzymy, że wolontariat może odegrać dużą rolę w integracji społecznej. Wolontariat jest otwarty dla wszystkich ludzi, ze wszystkich środowisk i posiadających różne możliwości. Wolontariat pozwala ludziom dać coś od siebie i czuć się dzięki temu silniejszym, spotykać nowych ludzi i rozwijając nowe umiejętności. Wolontariat może być doświadczeniem zmieniającym całe życie, otwierającym nowe horyzonty i nowe sposoby komunikacji i relacji.
W projekcie przewidziane są cztery tygodniowe mobilności do szkół partnerskich. Co najmniej czterech naszych uczniów poleci na Sycylię (luty 2019), trzech do Finlandii (maj 2019), czterech do Portugalii (październik 2019), czterech do Hiszpanii (maj 2020). Wszystkie koszty wyjazdu (bilety lotnicze, transfery, wyżywienie, wycieczki, bilety wstępu, ubezpieczenie) pokrywa Unia Europejska. Wszyscy uczestnicy bedą odpowiedzialni za wykonanie zadań projektowych, do których bedą należeć między innymi: regularny wolontariat, multimedialne prezentacje, cyfrowe słowniki, krótkie filmy video, prezentowanie tańca narodowego i narodowej legendy, stworzenie promującej zdrowie książki kucharskiej, rękodzieła, plakaty i wiele innych. Jesteśmy pewni, że udział w projekcie będzie miał bardzo pozytywny wpływ na naszych uczniów, gdyżpomoże im rozwinąć ich kompetencje kluczowe, językowe, informatyczne, wzbudzi w nich ducha solidarności i wolontariatu, zwiększy ich umiejętność pracy w grupie, da im poznać wartość międzynarodowych przyjaźni. Regulamin rekrutacjijest opublikowany na stronie internetowej szkoły w zakładce „Projekty”. Chętnych zapraszamy do składania podań do koordynatora projektu, mgr Katarzyny Bacy.
UDZIAŁ W PROJEKCIE ORAZ W MOBILNOŚCIACH JEST BEZPŁATNY. WSZYSTKIE KOSZTY POKRYWA UNIA EUROPEJSKA.